Jeżeli nurtuje Cię pasja do pielęgnacji skóry, kosmetyki oraz urody, i zastanawiasz się nad studiami z zakresu kosmetologii, staramy się dostarczyć Ci kompletnych informacji, które mogą wesprzeć Cię w procesie decyzyjnym.
Zdajemy sobie sprawę, że wybór odpowiedniego kierunku studiów i uczelni może być trudny, dlatego mamy nadzieję, że ten artykuł stanie się dla Ciebie cennym źródłem wiedzy, które wesprze Cię w podjęciu, tej trudnej decyzji dotyczącej studiów kosmetologicznych.
Zasady i terminy rekrutacji na kierunek Kosmetologia w Lublinie
Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie (UP) rekrutacja na rok 2023/24, zarówno dla studiów stacjonarnych jak i niestacjonarnych, przebiegała w terminie do 11.07.2023.
W Lublinie, znakomitym ośrodku akademickim w Polsce, studenci mają dostęp do różnorodnych programów edukacyjnych, zwłaszcza atrakcyjnych w obszarze kosmetologii. Wybór odpowiedniej uczelni w tym regionie może być wymagający.
Dlatego gorąco zachęcamy do uczestnictwa w dniach otwartych, które pozwolą na dokładniejsze zapoznanie się z ofertą edukacyjną uczelni, dostępnymi programami studiów oraz wykwalifikowaną kadrą naukową specjalizującą się w kosmetologii. Istotnym krokiem jest także zbieranie opinii od obecnych studentów i absolwentów, co pomaga w lepszym zrozumieniu realiów studiowania kosmetologii w Lublinie.
Czy warto studiować Kosmetologię?
Kosmetologia to obiecujący kierunek, ponieważ coraz więcej osób korzysta z różnorodnych zabiegów estetycznych i leczniczych. Społeczeństwo zaczyna coraz bardziej doceniać specjalistów takich jak podologowie i trycholodzy, zdając sobie sprawę, do kogo zwrócić się w przypadku problemów związanym z pielęgnacją stóp lub włosów.
Absolwenci kosmetologii mają szereg możliwości zatrudnienia, takie jak praca w klinikach dermatologicznych, gabinetach medycyny estetycznej czy centrach SPA. Inna opcją jest otwarcie własnej działalności gospodarczej i pozyskiwanie klientów na własną rękę. Kosmetologia to fascynujący kierunek, który oferuje perspektywy zatrudnienia.
Średnie zarobki kosmetologa w Polsce są różnorodne i zależą od wielu czynników. Mediana miesięcznego wynagrodzenia wynosi około 3 500 złotych brutto, przy czym połowa kosmetologów zarabia między 2 870 a 4 490 złotych. Najwyższe zarobki, mogące sięgać około6 tysięcy złotych, osiągają osoby prowadzące własną działalność i posiadające własny gabinet kosmetyczny.
Wysokość zarobków zależy głównie od umiejętności, doświadczenia oraz lokalizacji miejsca pracy. Dodatkowo, osoby rozwijające się zawodowo poprzez zdobywanie certyfikatów i kończenie kursów specjalizujących mogą liczyć na wyższe wynagrodzenie.
Studia wymagają więcej nauki niż szkoła średnia, co jest typowe. Anatomia jest trudna, podobnie jak na fizjoterapii, ale prowadzący jest sprawiedliwy i otwarty na możliwości poprawy. Wybrałam tę uczelnię dla możliwości studiów stacjonarnych i nie żałuję swojego wyboru. Zawsze marzyłam o tym kierunku i tym zawodzie także dla mnie dużo nauki nie było zaskoczeniem
Studia na pewno różnią się od liceum - nauki jest sporo, ale przede wszystkim dotyczy interesujących nas przedmiotów. Wykładowcy wyraźnie wkładają wysiłek w nauczanie, zawsze można liczyć na ich pomoc. Poziom zajęć jest zadowalający, a zdobywana wiedza jest przydatna w pracy zawodowej. Istnieje duża możliwość rozwoju, ale po ukończeniu studiów warto także inwestować w siebie, aby zyskać wartość na rynku pracy. Uczelnia skupia się głównie na teorii. Atmosfera na uczelni jest dobra, chociaż czasami w relacjach między studentkami może być pewne napięcie związanego z rywalizacją o oceny. Podejście wykładowców jest zróżnicowane - niektórzy traktują studentki jak osoby mało ambitne, inni jako partnerów do współpracy.
Kosmetologia to według mnie bardzo przyszłościowy kierunek. Studia na tej uczelni podjęłam ze względu na moich znajomych. Może i nie było to zbyt mądre, ale jestem zadowolona. Prowadzący profesjonalnie prowadzą zajęcia, nauki nie jest mało, ale za dużo też nie ma. Podczas prowadzonych praktyk można nauczyć się bardzo dużo. Jest ich aż 480 godzin. Obecnie jestem na II roku, w przyszłym będę wybierać pomiędzy jedną z dwóch specjalizacji. Dostępna jest kosmetologia estetyczna i odnowa biologiczna z elementami dieto terapii. Polecam tę uczelnię, szczególnie za panującą tutaj atmosferę.
Ja tez studiuje tutaj kosmetologie, bardzo fajny kierunek :) Tym bardziej jeszcze dla kogos kto sie tym tematem interesuje :) marzy mi sie praca w tym zawodzie, moze otworzenie swojego biznesu a do tego dobre studia i naprawde duza wiedza to podstawa. Nauki jest troche,ale bardzo fajnie ze klada nacisk tez na praktyke bo w ten sposob naprawde pewne rzeczy mozna lepiej zrozumiec i przyswoic
Studia kosmetologii to zawsze było moje najwieksze marzenie i plan na zycie, udało się go zrealizowac na razie po części, bo jestem w trakcie studiów, ale dzięki wiedzy jaką tutaj zdobywam oraz dzięki zajęciom praktycznym jestem pewna, że po zakonczeniu nauki bede mogła bez obaw podjąć pracę w zawodzie. Uczelnia jest naprawde swietna, a wykładowcy robią kawał dobrej roboty
Jestem studentką kosmetologii na ANS Wincentego Pola W Lublinie. Studiuję niestacjonarnie. Uczelnia bardzo fajna, ludzie sympatyczni. Ogólnie jestem zadowolona. Zajęcia są ciekawe, wiele godzin to zajęcia praktyczne. Można dużo się dowiedzieć, poza przedmiotami kierunkowymi są również przedmioty ogólne jak m.in. Socjologia czy Psychologia. Dzięki nim każdy z nas ma możliwość poszerzyć swoje horyzonty, spojrzeć na świat w z innej perspektywy. Panie w dziekanacie sympatyczne, lecz czasem zdarzają się niejasne sytuacje. Panuje trochę chaos. Zaliczenia wcześniej uzgodnione, lecz zdarzają się zmiany terminu.
Dużym minusem tej uczelni jest jakość pracy dziekanatu, który jest jakby państwem w Państwie. Najlepiej nic nie chcieć, nie przychodzić i o nic się nie pytać. Sam program studiów jest ok. Są przedmioty podstawowe takie jak anatomia, fizjologia, biologia czy farmakologia. A także mniej związane ze studiami kierunkowymi, ale poszerzające horyzont takie jak marketing, zarządzanie czy rozwój osobisty. Rozwój osobisty zresztą przyda się nie tylko w zawodzie, ale i w życiu osobistym. Studiuję kosmetologię w trybie niestacjonarnym, zajęcia mamy co drugi weekend, w sobotę i w niedzielę. Grupy są trochę duże, bo po 30 osób, na szczęście grupy w laboratoriach są po 15 osób. Mocnym plusem tego kierunku jest osoba Pani Dziekan, która za każdym razem stara się pomóc studentowi jak tylko może. Uczelnia ma pewne braki w wyposażeniu i mogła by być trochę bardziej dofinansowana
studiuję tutaj kosmetologię. Jest to pierwsza uczelnia która w tym województwie otworzyła ten kierunek studiów czyli ma największe doświadzczenie. Aktualnie studia odbywają się w systemie hybrydowym czyli wykłady online, a ćwiczenia na uczelni. Dzięki temu na uczelni jest mniej studentów. Nawet mi ten system odpowiada, bo nie widzę potrzeby przyjeżdzać na zajęcia. Zjazdy mamy co drugi weekend w sobotę i w niedzielę. Minusem, ale też i plusem uczelni jest duża liczba obowiązkowych praktyk, bo w trakcie 3 lat mamy 480 godzin. To dużo, ale jak chcemy się coś nauczyć to doświadczenie zawodowe jest jednak niezbędne. Wykładowcy są na ogół spoko, choć są tacy co się czepiają zdecydowanie za bardzo. Po dwóch latach do wyboru sa 2 specjalizacje kosmetologia estetyczna i odnowa biologiczna z elementami dietoterapii. Jak dla mnie uczelnia jest ok. Z wyboru samej kosmetologii też jestem zadowolona
Wiadomość dla wszystkich którzy zastanawiają się nad wyborem tej uczelni : zastanówcie się dwa razy! Wybierając tą uczelnie sądziłam że te pięć tysięcy które płace rocznie będą uczciwą sumą za uczciwą edukacje. Jednak po ponad pół roku sądzę że jest to za dużo gdyż podejście niektórych wykładowców do studentów i do ich czasu to jest jedna wielka kpina. Jeśli masz pracę to licz się z tym że możesz ją stracić gdyż godzina egzaminu jak w przypadku podstaw przedsiębiorczości prowadzonych przez P .Mgr A. Gąsior-Mazur może się zmienić z 19:00 na 8:00 dzień przed egzaminem. Nawet jeśli weźmiesz sobie wolne godziny na wykład to licz się z tym że możesz stracić te godziny jak to było w przypadku fizjologii i patofizjologii prowadzonej przez P. Swatko-Ossor Marię kiedy to Pani Doktor napisała nam dwie minuty przed zajęciami że takowych nie ma. Takich przykładów jest o wiele więcej. Ostatnim przykładem będzie Pani Mgr. Aneta Bernat. Pani Magister ustaliła egzamin na godzinę 18;00. Jednak do godziny 19:43 nie było ani testu ani samego wykładowcy aż do momentu w którym dostaliśmy o tejże godzinie informację że test będzie dostępny o godzinie 20:00. Bez żadnego wyjaśnienia, słowa przepraszam ani pytania czy wszystkim ta godzina odpowiada.
Na tej uczelni jest jednak mała garstka wykładowców którzy zasługują na złoty medal. Są to między innymi P. Mgr . Uss-Wojciechowska, Dr. K. Szpak-Lipińska oraz P. DrHab. Małgorzata Tokarska-Rodak która wkłada całe swoje serce w dzieleniu się swoją wiedzą.
CENY ZA STUDIA NA KIERUNKU Kosmetologia w Lublinie
Nazwa uczelni
Stacjonarne
Stacjo.
Niestacjonarne
Niestacjo.
Akademia Nauk Społecznych i Medycznych w Lublinie - Akademia Nauk Stosowanych
2700 zł/semestr
2500 zł/semestr
Studia Kosmetologia w Lublinie - pytania i odpowiedzi
Jak długo trwają studia na kierunku Kosmetologia w Lublinie?
Studia na kierunku Kosmetologia w Lublinie można studiować zarówno na studiach pierwszego stopnia (inżynierskie lub licencjackie - w zależności od charakteru kierunku) trwających 3 lub 3,5 roku, jak i studiach II stopnia (magisterskie) trwających 2 lata.
Niemniej jednak nie każda uczelnia posiada w swojej ofercie studia magisterskie. Po ukończeniu studiów I stopnia, absolwent kolejno otrzymuje tytuł inżyniera/licencjata, a następnie magistra (jeśli podejmie się studiów II stopnia).
Kosmetologia w Lublinie jest możliwa do zrealizowania zarówno na uczelniach publicznych, jak i prywatnych.
Jakie są koszty studiów na kierunku Kosmetologia w Lublinie?
Kierunek Kosmetologia w Lublinie jest bezpłatny w przypadku studiowania dziennego na uczelniach państwowych. Są to przede wszystkim: Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej (UMCS) w Lublinie, Uniwersytet Medyczny w Lublinie oraz Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie.
Z kolei studia podjęte w trybie niestacjonarnym, inaczej zaocznym, na powyższych uczelniach publicznych, są możliwe wyłącznie w formie odpłatnej. Natomiast uczelnie niepubliczne dysponują ofertą wyłącznie płatną, co przekłada się również na opłatę za studia dzienne.
Przykładowo w Akademii Nauk Stosowanych Wincentego Pola, kwota czesnego w przypadku studiów stacjonarnych wynosi 590 zł za miesiąc, zaś niestacjonarnych – 2 440 zł za semestr nauki.
Jednak wybierając kierunek studiów nie należy kierować się wyłączne wysokością czesnego, a wziąć pod uwagę renomę danej uczelni, opinie obecnych studentów oraz absolwentów.
Na których uczelniach mogę studiować Kosmetologię stacjonarnie w Lublinie?
Studia stacjonarne, czyli dzienne, to najczęściej wybierane studia wśród świeżo upieczonych absolwentów szkół średnich, które jeszcze nie podjęły się pracy zarobkowej na pełen etat. Dzięki temu dysponują odpowiednią ilością czasu w tygodniu, by uczęszczać na codzienne zajęcia uczelniane. Studia kosmetologiczne znajdują się na liście 3 lubelskich uczelni państwowych i są prowadzone stacjonarnie na każdej z nich.
Do tych uczelni zaliczają się:
Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie,
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej (UMCS) w Lublinie,
Uniwersytet Medyczny w Lublinie.
Niemniej jednak studia stacjonarne na kierunku Kosmetologia są możliwe do podjęcia również na uczelniach niepublicznych, m.in. na:
Akademii Nauk Stosowanych Wincentego Pola,
Wyższa Szkoła Nauk Społecznych (WSNS) z siedzibą w Lublinie.
Na których uczelniach mogę studiować Kosmetologię niestacjonarnie w Lublinie?
Studia niestacjonarne to forma studiowania skierowana do osób, które pracują w tygodniu i nie dysponują wystarczającą ilością czasu, aby podjąć się studiów stacjonarnych. Są to zarówno osoby młode, które chcą dopiero zdobyć wykształcenie, jak i te, które chcą je uzupełnić.
Studia zaoczne zwykle odbywają się co drugi weekend lub w wybrane wieczory w tygodniu, dlatego taka forma nauczania najbardziej odpowiada aktywnym zawodowo. Kosmetologię niestacjonarnie można studiować na jednej uczelni publicznej, tj. na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie (UP).
Szerszą ofertą studiów niestacjonarnych na tym kierunku mogą pochwalić się uczelnie prywatne, do których należą m.in.:
Wyższa Szkoła Nauk Społecznych (WSNS) z siedzibą w Lublinie,
Akademii Nauk Stosowanych Wincentego Pola.
Jakie są specjalizacje na kierunku Kosmetologia w Lublinie?
Studenci Kosmetologii zdobywają ogólną wiedzę z zakresu nauk medycznych czy farmaceutycznych, potrzebnej do bycia kosmetologiem. Dodatkowo mają do dyspozycji szereg specjalizacji.Dzięki nim absolwenci mają więcej możliwości co do obrania konkretnej ścieżki zawodowej, która najbardziej ich interesuje.
Do popularniejszych specjalizacji, które pojawiają się na listach uczelni zarówno publicznych, jak i prywatnych zalicza się, m.in.:
Chemia środków bioaktywnych i kosmetyków,
Kosmetologia estetyczna,
Odnowa biologiczna z elementami dietoterapii,
Kosmetologia stosowana,
Projektowanie produktów kosmetycznych.
Powyżej wymienione specjalizacje mogą się różnić nazwą w zależności od uczelni.
Jaką wiedzę zdobędę na kierunku Kosmetologia w Lublinie?
Studia kosmetologiczne to kierunek interdyscyplinarny, skierowany do osób, które pasjonują się dbałością o wygląd, a także zdrowym stylem życia i medycyną estetyczną. Zajęcia praktyczne pozwolą przyszłym kosmetologom ugruntować wiedzę z zakresu nauk medycznych, przyrodniczych i społecznych. Jednak niezbędna jest również wiedza teoretyczna, która będzie uwzględniała zagadnienia z zakresu nauk biologicznych, medycznych, a także farmaceutycznych.
Do przykładowych przedmiotów, jakie często pojawiają się na kierunku kosmetologicznym, należą, m.in.:
Podstawy anatomii i fizjologii człowieka,
Biologia i genetyka,
Chemia kosmetyczna,
Mikrobiologia,
Wizaż z elementami stylizacji.
Absolwent Kosmetologii posiada odpowiednio zaawansowaną wiedzę w zakresie nauk medycznych i biologicznych, które pomogą mu przygotowywać się do pracy w charakterze kosmetologa. Studenci doskonale radzą sobie z diagnozowaniem stanu skóry pacjenta, rozróżniają defekty skórne, a także dysponują umiejętnością planowania i przeprowadzania zabiegów kosmetycznych z użyciem fachowej aparatury.
Czy łatwo znajdę pracę po studiach na kierunku Kosmetologia w Lublinie?
Kosmetologia to dynamicznie rozwijająca się dziedzina nauki, która od absolwentów wymaga nieustannie doszkalania i uaktualniania swojej wiedzy. Kończąc taki kierunek studiów, student jest w pełni przygotowany do wybranego przez siebie zawodu.
Oprócz stanowiska, jakim jest kosmetolog, absolwenci mogą również podjąć pracę w: ośrodkach odnowy biologicznej, hotelach, sektorach Spa Wellness, ośrodkach rekreacyjnych lub współpracować z gabinetami lekarskimi, a także pracować w laboratoriach kosmetycznych. Ponadto osoby po Kosmetologii mogą również czerpać zyski z własnej działalności gospodarczej.
Dodatkową, równie opłacalną opcją jest zostanie instruktorem nauki w wybranej dziedzinie kosmetologii, np. manicure, pedicure czy stylizacji i wizażu.
Jakie są plusy i minusy pracy na stanowisku Kosmetologa w Lublinie?
Ukończenie studiów, bez względu na kierunek, zawsze wiąże się ze znalezieniu wymarzonej pracy w branży kosmetycznej. Rynek pracy dla kosmetologów stale pozostaje otwarty i wciąż niekompletnie zapełniony przez specjalistów, co przekłada się na sporą ilość miejsc pracy w tym zawodzie. Niemniej jednak, jak w każdej pracy - trzeba być świadomym jego zalet i wad, tak aby rozpoczynając pracę, nie być zawiedzionym zaistniałymi okolicznościami.
Jeśli chodzi o zalety pracy kosmetologa, z pewnością należą do nich:
nieustanna możliwość rozwoju branży, co przekłada się na liczne szanse rozwojowe dla pracownika
możliwość testowania najnowszych, markowych kosmetyków,
czas pracy uzależniony od umówionych wizyt z klientami.
Natomiast jeśli chodzi o wady pracy kosmetologa są to, m.in.:
praca niejednokrotnie z trudnym klientem, wymagająca cierpliwości i empatii,
brak klientów może skutkować brakiem wynagrodzenia,
Jakie przedmioty maturalne brane są pod uwagę w przypadku rekrutacji na studia na kierunku Kosmetologia w Lublinie?
Aby dostać się na studia kosmetologiczne w Lublinie, kandydaci muszą być spełniać określone wymagania uczelni, na której chcą studiować. Każda uczelnia ma inne progi, lecz zazwyczaj wykaz przedmiotów jest taki sam. Oprócz dobrze zdanego egzaminu maturalnego, absolwenci szkół średnich muszą również mieć dobre wyniki z przedmiotów dodatkowych, zdawanych na poziomie rozszerzonym.
Przykładowe wymagania przedmiotowe to, m.in:
przedmiot obowiązkowy: język obcy nowożytny (współczynnik 1,3 x procent uzyskanych punktów z egzaminu na poziomie podstawowym, na rozszerzonym wynosi zaś 2,0),
jeden przedmiot do wyboru: biologia, chemia, informatyka, matematyka, geografia (waga 2,0 w przypadku poziomu podstawowego, zaś 4,0 z poziomu rozszerzonego)
Kosmetologia to ciekawy i coraz to popularniejszy kierunek studiów wybierany przez kandydatów. W Lublinie zainteresowani nauką na tym kierunku mogą wybrać spośród 5 uczelni wyższych: 3 publicznych (Uniwersytet Przyrodniczy, UMCS i Uniwersytet Medyczny w Lublinie) oraz 2 niepublicznych (np. WSNS).
1. Biokosmetologia na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie
Forma studiów: studia I (inżynierskie) i II stopnia Tryb studiów: stacjonarne/niestacjonarne Czas trwania: 3,5 lub 4 lata (studia I stopnia niestacjonarne) i 2 lata (studia II stopnia) Zdobyte umiejętności: projektowanie biokosmetyków, wiedza na temat pozyskiwania naturalnych surowców kosmetycznych, opracowywanie innowacyjnych receptur i wiele innych. Więcej na temat procesu rekrutacji na ten kierunek znajdziesz na stronie Zasady rekrutacji - Biokosmetologia na UP.
2. Kosmetologia na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie
Forma studiów: studia I (licencjackie) i II stopnia Tryb studiów: stacjonarne Czas trwania: 3 lata i 2 lata Zdobyte umiejętności: wiedza z zakresu budowy i funkcjonowania organizmu człowieka w stanach zdrowia i choroby, nauk o zdrowiu i wiele innych.